Meteoroloji’den toz taşınımı uyarısı

Meteoroloji’den toz taşınımı uyarısı

Meteoroloji, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman için toz taşınımı uyarısında bulundu.

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, toz taşınımı uyarısı ile ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamaya göre, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli ve Adıyaman'ı kapsayan bölgede, havanın az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Sıcaklıkların 1-3 derece artarak mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi beklenen 5 ilde, rüzgârların güney ve güneydoğudan orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Söz konusu illerde, güney ve güneydoğudan esecek rüzgârlarla toz taşınımı beklendiğinden, oluşabilecek görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlar ve yetkililerin tedbirli olması istendi.

TOZ TAŞINIMINDAN ETKİLENENLER DİKKATLİ OLMALI

Orta Doğu ve Afrika kaynaklı çöl tozlarından etkilenen ülkemiz, toz taşınımından yaz aylarında daha çok etkilenmekte.

Çöllerden kalkan tozlar, atmosferin üst tabakalarına yükselerek uzun mesafeler kat ederek, yaşanan toz taşınımı ile ilgili uzmanlar da, uyarı da bulundu.

“Solunum yolu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlı ve çocukların bu olaylardan en fazla etkilendiği bilinmektedir” diyen uzmanlar, etkilenen kişilerin yaşanan toz taşınımı esnasında dışarı çıkmamaları tavsiyesinde bulundu.


Önceki 155 bin kişinin pasaportundaki iptal şerhi kaldırıldı
Sonraki Bedelli askerlik düzenlemesi yasalaştı

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.